• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/KacakAvcilari
 • https://plus.google.com/+Kacakavcilari

KAÇAK
AVCILARI

Tesisat bizim işimiz!!!
Çözüm bir telefon kadar uzak
0-216-331-13-44
0-216-331-14-27
0-533-137-93-90
BİZİ ARAYIN
  0-533-137-93-90
SU KAÇAĞI BULMA

TIKANIKLIK AÇMA

PETEK TEMİZLEME

YERDEN ISITMA TEMİZLEME
randevu@kacakavcilari.com
 
İSTANBUL'UN HER BÖLGESİNE GEZİCİ SERVİS HİZMETİ 
DMCA.com
  • Su Kaçağı Tespiti
  • Kırmadan tesisatınızdaki su kaçağını noktasal buluyoruz
  • Tıkanıklık Açma
  • Lavabo, Tuvalet, Küvet, Pis su gideri tıkanıklıklarını robotla açıyoruz
  • Petek Temizleme
  • Isındığınız kadar ödeyin
  • Tesisatınızı Görüyoruz
  • Termal kamera yardımıyla gömülü tesisatınızı görüyoruz
Hizmet Bölgelerimiz
Site Haritası
Su kaçağı tamiri

Su kaçağı onarımı dikkatle yapılması gereken bir çalışmadır. Bu çalışmanın ilk aşaması tabi ki su kaçağı tespitidir. Su kaçağı tespiti konumuz olmadığından kısaca anlatacağım. Daha detaylı bilgiyi diğer yazılarımızda bulabilirsiniz. Su kaçağı tespit  tecrübeli ustalar ve olmazsa olmaz teknolojik ekipmanla yapılan noktasal su kaçağı bulma işlemidir. Usta su kaçağını bulduktan sonra kaçağın durumuna göre tamir işlemine başlar. Su kaçak tamir işlemi hangi tesisat bölümünde olduğuna göre değişiklik gösterir.

Temiz su kaçağı tamiri : Temiz su kaçağı onarımı işi tesisatta kullanılan malzemenin cinsine göre değişiklik göstermektedir. Eski yapılarda kullanılmış olan galvaniz orularda kaçak mevcutsa bu işlem biraz daha problemli olmaktadır. Çünkü galvaniz boru tamiri plastik borular kadar kolay değildir. Su kaçağını gidermek için borunun durumuna göre kaçak olan kısımdan kesilerek tekrar diş açmak,  araya rakor yerleştirerek parça boru yerleştirmek gerekir. Tabi bu bütün koşulların sağlandığı durumlarda geçerli. Öncelikle borunun diş açılabilecek kadar sağlıklı olması gerekir.  Diyelim ki boru çok yıpranmamış ve diş açılabilir. Sonra kaçak olan noktadayer diş açılabilecek kadar geniş olmalı ki bu çoğu zaman pek mümkün olmamaktadır. Ancak sıva üstü kısımlarda bu kısmen uygulanabilmektedir ( Kazan dairesinde, kolonlarda, depolarda vb. ).Diğer kullanılan boru PPRC borudur. Tamiri en kolay boru bu denebilir. Su kaçağı olan bölge tamir yapılabilecek kara açılır bu da yaklaşık 2 kaçağın bulunduğu noktaya göre bazen 3 veya 4 seramik(25x25)   kadardır. Kaçak olan kısım boru kesme makası ile kesilerek alınır. Daha sonra plastik kaynak makinası yardımıyla tamirat gerçekleştirilir. Temiz su tesisatında kullanılan diğer boru ise PeX borulardır. Kılıflı olarak döşenen bu boruların tamiri de aslında çok kolay olması GEREKİR. Ancak imalat esnasında yapılan hatalar nedeniyle tamiri en zor olanlarından biri haline gelmektedir. Pex boru kullanılan tesisatlar kollektörlü tesisatlar olarak geçer. Ana kolondan ayrılan branşmana kullanım yeri adedine göre kollektör takılır. Kullanım noktalarından bu kısımlara kadar kılıflı olarak Pex bou çekilir ve rakorla bağlanır. Her kullanım noktasının ayrı mini küresel vanası mevcuttur. Başarılı tesisatlarda su kaçağı tamiri kolayca kollektörden ve kullanım noktasından bağlantılar sökülerek yapılır. Su kaçağı olan bölümün vanası kapatılır. Diğer bölümler su kullanmaya devam eder. Sonra boru kılıftan çekilerek çıarılır ve yerine yeni boru sürülür. Tekrar bağlantılar yapılır. Tesisat kullanıma hazır hale gelir. Ancak tesisat düzgün yapılmamışsa ki bundan kastımız borular sabitlenirken inşşat teli kullanımı ve bu kullanım esnasında gereğinden fazla sıkılması ve kılıfın ezilmesi olabilir. Boru kılıf içinde hareket edemeyeceği için sukaçağı tamiri yaparken boruyu çekip almak ve yerine yeni boru sokmak pek mümkün olamaktadır. Bu gibi durumlarda su kaçağı olan bölge kırılır. Kaçak olan kısım kesilir. Araya boru birleştirme parçası konulur.

Tamirler gerçekleştirildikten sonra tesisata tekrar manometre bağlanarak tamir edilen kısım dışında başka sorun olup olmadığı kontrol edilir.   

Pis su kaçağı tamiri : Pis su borularında bulunan su kaçağı tespit edildikten sonra kaçağın yerine ve cinsine göre müdahale edilir. Pis su tesisatlarında genellikle PVC boru kullanılmaktadır. Çok eski binalarda künk adı verdiğimiz döküm borularla da karşılaşılmaktadır. Bazı pis su kaçakları klozet bağlantı noktaları, lavabo sifon bağlantıları, akrilik küvet bağlantıları gibi basit yerlerden de olabilmektedir. Bu tip kaçaklar kolayca kırım yapılmadan kısa bir çalışma ile giderilir. Ancak  boru kırılmaları, imalat esnasında borunun tam olarak yerleştirilmemesi, conta kullanılmaması, çökme, yanlış eğim verilmesi veya eğim verilmemesi, birden çok sifon kullanılması gibi problemlerden doğan su kaçağı biraz daha zor ve masraflıdır. Kimi durumlarda sistemin tamamı değişmesi bile gerekebilir. Dikey borularda kırılmalardan veya delinmelerden dolayı ortaya çıkan su kaçağı tamirinde o bölge kesilir. Araya kayar manşon denilen parça konulur.  Yatay borularda kayar manşon uygulaması sağlıklı değildir. Bunun nedeni atıkların bu bölgede birikme yaparak tıkanıklık yaratabilecek olmasıdır.

Kalorifer tesisatı su kaçağı tamiri : Kalorifer tesisatı su kaçağı tamiri aynı boru tipleri kullanıldığından temiz su kaçağı tamiri ile aynı şekildedir. Bunda tek fark su kaçağının oluşabileceği noktaların farklılığıdır. Su kaçağı borularda oluşabileceği gibi kombi veya kazanın içinde, peteklerde ve radyatör vanalarında da oluşabilir.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
5758 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret81446
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.29275.3139
Euro6.00306.0270
Takvim