• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/KacakAvcilari
 • https://plus.google.com/+Kacakavcilari

KAÇAK
AVCILARI

Tesisat bizim işimiz!!!
Çözüm bir telefon kadar uzak
0-216-331-13-44
0-216-331-14-27
0-533-137-93-90
BİZİ ARAYIN
  0-533-137-93-90
SU KAÇAĞI BULMA

TIKANIKLIK AÇMA

PETEK TEMİZLEME

YERDEN ISITMA TEMİZLEME
randevu@kacakavcilari.com
 
İSTANBUL'UN HER BÖLGESİNE GEZİCİ SERVİS HİZMETİ 
DMCA.com
  • Su Kaçağı Tespiti
  • Kırmadan tesisatınızdaki su kaçağını noktasal buluyoruz
  • Tıkanıklık Açma
  • Lavabo, Tuvalet, Küvet, Pis su gideri tıkanıklıklarını robotla açıyoruz
  • Petek Temizleme
  • Isındığınız kadar ödeyin
  • Tesisatınızı Görüyoruz
  • Termal kamera yardımıyla gömülü tesisatınızı görüyoruz
Hizmet Bölgelerimiz
Site Haritası
Petek temizliği nasıl yapılır?

Kalorifer tesisatının kimyasal ve pompa kullanılarak yıkanma işlemi genellikle petek temizleme veya petek temizliği olarak veya yerden ısıtma yıkama olarak anılmaktadır. Petek temizleme işlemi  2 senede bir yapılması gereken uygulamadır. Bunun nedeni suyun yapısından dolayı sistemin içinde tortu ve kireç oluşmasıdır. Bu oluşan kireç ve tortular petek temizleme işlemi yapılmadığında ısınmanıza iki şekilde olumsuzluk yansıtacaktır. Birincisi, sirkülasyonu etkileyecek ve uzakta bulunan kazana veya kombiye en uzakta bulunan peteklerde ısınma problemleri başlayacaktır. İkincisi ise kireç peteklerin iç yüzeyinde film tabakası oluşturacak ve ısı tranferine olumsuz yönde etki edecektir.

Petek temizleme işlemi sistemin kirliliği ve büyüklüğüyle değişmekle birlikte 3 saat civarı bir zaman almaktadır.

Petek temizleme nasıl yapılır?

Petek temizleme işlem sırası ;

 1. Sistemdeki kirli suyun boşaltılması : Petek temizleme işlemine sistemdeki kirli su boşaltılarak başlanır. Bu işlem genellikle ıslak hacimlerden yapılır ( banyo vb.) . Bunun nedeni kirli suyun daire giderinden gönderilecek olmasıdır. Bu ıslak hacimde bulunan havlupan veya radyatör sökülerek berrak su gelene kadar sisteme bu noktadan su basılır. Sistemdeki  suyu boşaltarak sistemi susuz bırakmak yanlış bir uygulamadır. Direk hava ile karşılaşan metal yüzeylerin korozyonu hızlanmakta ve ömrü kısalmaktadır. Bu yanlış uygulama ne yazık ki birçok apartman yönetimi tarafındanyaz aylarında sistemin temizleneceği düşünülerek yapılmaktadır. ( Bu işlem yaklaşık 30 dakika kadar sürer )
 2. Sistemin kimyasalla yıkanması : Petek temizleme işleminin ikinci aşamasında sistem kimyasal kullanarak yıkanır. Bir çok meslektaşımız bu aşamanın kolayına kaçarak sisteme kimyasalı yolayarak yaklaşık yarım saat dolaştırmakta ve sonra boşaltmaktadır. Ancak bu uygulama doğru değildir. Öncelikle unutulmamalıdır ki su en kolay yoldan gider ve sistemde tıkanıklık olması durumunda su bu bölgelere uğramayacak ve yapılan işlem hiçbir şeye yaramayacaktır. Doğru uygulamada ise sisteme pompa ile kimyasal basılır ve petekler sırayla vanalarından açılıp kapatılarak bütün sistemde suyun dolaşması sağlanır. Bütün sistemde kimyasal yeteri kadar dolaştırıldıktan sonra kimyasal katılmış su sistemden uzaklaştırılır. Bu işlemde kesinlikle petek yıkama için özel olarak üretilmiş kimyasallar kullanılmalıdır.( Bu işlem yaklaşık 90 dakika kadar sürer. )
 3. Sistem de bulunan kimyasalın nötralize edilmesi : Petek temizleme işleminin bu aşamasında sisteme basılan kimyasalın nötralize edilme işlemi yapılır. Bir önceki petek temizleme aşamasında sisteme basmış olduğumuz kimyasal kuvvetli bir tür asit olduğundan dolayı nötralize edilmesi gerekmektedir. Nötralize işlemi de kimyasal yıkama işleminde olduğu gibi her petekte nötralize toz ilave edilmiş su dolaştırışlır. Ancak bu işlem kimyasal yıkama işlemi kadar uzun sürmez. Amacımız artık petek temizleme değil temizleme işleminde kullanmış olduğumuz kimyasalın etkisini yok etmektir. Yani sadece sistemin her yerinde dolaşım sağlamak yeterli olacaktır. ( Bu işlem yaklaşık 45 dakika kadar sürmektedir.)
 4. Sisteme taze su basılması ve peteklerin havasının alınması : Bu işlem petek yıkama işleminin son aşamasıdır. Nötralize toz ilave edilmiş su sistemden uzaklaştırılarak sisteme taze su basılır. Sökülmüş olan radyatör sisteme bağlanır. Sistemin suyu tamamlanır ve radyatör havaları alınarak teslim edilir.

Petek yıkama işlemi bittikten sonra peteklerinizde hissedilir verim artışı göreceksiniz. Bu verim artışı doğal olarak yakıt masraflarınızı da düşürecektir. 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2863 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret81445
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.30155.3227
Euro5.99166.0156
Takvim